czwartek, 16 czerwca 2011

Czerwcowe Święto Czarownic Świętokrzyskich

Ubiegłoroczne wybory Czarownicy Regionu
      W ubiegłym roku, przed widowiskiem Sabat Czarownic na Kadzielni, w pierwszych tego typu demokratycznych wyborach, na placu Artystów w Kielcach wyłoniono Czarownicę Regionu. Została nią Łysicora ze Scyzorlandii, czyli prywatnie  Aneta Lech- Bętkowska, pracująca w Młodzieżowym Domu Kultury przewodniczka świętokrzyska. A że dziś są jej imieniny i mamy ( czy to przypadek, że tyle tu "cz" ) czwartek tuż po czerwcowej pełni Księżyca (z zaćmieniem !), ustanawiamy czarujące, najbardziej świętokrzyskie ze świąt : czerwono czarno czerwone Czerwcowe Święto Czarownic Świętokrzyskich. Poniżej znajdziecie historyczny opis owej postaci. Święto będzie ruchome, uzależnione od pełni Księżyca i humoru czarownic, bowiem jak się okazuje, jest ich pośród nas spora gromada i trudno ogarnąć to fruwające towarzystwo...

Po ogłoszeniu wyników wręczono Czarownicy Regionu symboliczną miotłę

                                                                   fotorelacja z wyborów w Echu Dnia

Naukowo o czarownicy

W Kielcach mamy znawczynię tematu, która od kilku lat przygotowuje książkę o czarownicach. Skąd one się wzięły?
 - Postać czarownicy jest odwiecznym uosobieniem naszych lęków - mówi Elżbieta Szot-Radziszewska, etnolog zajmująca się naszym dziedzictwem kulturowym. - Człowiek nie rozumiejąc wszelkich nieszczęść, klęsk, na przykład suszy, epidemii, szukał winnego, kozła ofiarnego. Bardzo podatna na sugestie społeczność wiejska ulegała swoistej psychozie, w całej Europie, nie tylko u nas. I najłatwiej było skierować podejrzenia na odludka, który zachowywał się inaczej. Najczęściej „winnym” była kobieta mieszkająca gdzieś na skraju wsi, staruszka zbierająca zioła o wschodzie słońca. I stąd kobiety posądzane o czary, czyli czarownice.
Gratulacje od czarodziejki Kiki
Na czarownicę mówiono też „wiedźma”, czyli „mająca wiedzę”, co w średniowiecznych wioskach tłumaczono jej kontaktami z zaświatami, z diabłem. Obawiano się, czy tej większej wiedzy nie użyje przeciwko sąsiadom. Oskarżenia skutkowały procesami, paleniem czarownic na stosach. Do dziś w księgach grodzkich zachowały się protokoły przesłuchań czarownic. - To bardzo ciekawa lektura - dodaje Elżbieta Szot–Radziszewska.

Spotkanie z inną bajką
 Czarownice rozpoznawano też np. po „koziołkach” w oczach, po odrażającej fizjonomii. Po tym, że w okresie przesilenia letniego z rozwianymi włosami zbierały rosę. Ponadto w okresie klęski wszystkie kobiety pławiono w wodzie – te, które utrzymywały się na powierzchni (dzięki grubemu, gromadzącemu powietrze ubraniu), uznawano za czarownice.
Cóż za podobieństwo profilu !
 Podobno do dziś pozostały tylko dobre czarownice, zajmujące się tzw. białą magią, pomagające ludziom. W angielskim stowarzyszeniu Wicca zarejestrowano ich ponad 30 tysięcy. W Polsce nie prowadzi się jeszcze takich rejestrów, ale z pewnością najwięcej czarownic jest w regionie świętokrzyskim : pięknych, uroczych, czarujących...

Łysicora na scenie przy kieleckim deptaku....

... i w magicznym tańcu nie wiadomo kiedy, nie wiadomo gdzie
Łysicora nie jest pierwszym uosobieniem świętokrzyskiej czarownicy - pięć lat wcześniej w konkursie TVP Kielce tytułem tym uhonorowano aktorkę, Justynę Sieniawską, która była też przymierzana jako „twarz” Europejskiego Centrum Mody w Kielcach pod nazwą „Lady Witch” Pani Czarownica (tutaj tekst Słowa z 2005 roku). Kolejną kandydatką na czarownicę regionu była Edyta Herbuś (tu reportaż o niej w TVN -15 minut).  Dyskryminowana latami nad Silnicą czarownica stała się symbolem regionu, dominującym w materiałach promocyjnych. 
Autentyczna świętokrzyską czarownicę spotkałem osobiście w 1985 roku, o czym wspominam we wpisie Oko w oko z czarownicą z 11 maja.

Muzeum Zabawek i Zabawy stosownym znakiem informuje o latających czarownicach...
... codziennie w południe jedna z nich wylatuje z zegara nad budynkiem Muzeum

Wizerunków czarownicy pojawiło się mnóstwo

  Pierwsze Święto Czarownicy Świętokrzyskiej  wzbudziło duże zainteresowanie czarownic z całego świata. Do Kielc zleciało się ich tyle, że nocą aż przysłoniły pełnię Księżyca. Nie było wśród nich Kiki, która wyfrunęła z Kielc gdzieś daleko - ostatnio widziano ją na jelonku w scenerii Targów Kielce.


Dziś o godz.20 Jelonek występuje w Woorze. Podczas wieczornych uroczystości przewidziane jest spotkanie Łysicory na Herbach, m.in. z udziałem Zbója Meydeya.
    PS.  Łysicora dostała w prezencie m.in. nową miotłę i ...bloga, do którego odnośnik pojawi się wkrótce na lewym marginesie mej strony w CK BLOGACH.
   Ponadto przypominam o konkursie fotograficznym POKAŻ CZAROWNICĘ portalu Świętokrzyskie Jakie Cudne (galerię nominowanych zdjęć można obejrzeć TUTAJ)- w jury zasiada kabaret Scyzorlandia.

Łysicora z Meydeyem tworzą kabaret Scyzorlandia

Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, udostępnij go innym klikając w ikony poniżej.  

Brak komentarzy: