niedziela, 23 października 2011

1- Festiwal Ballady Kielce

Wczoraj zrobiłem gitarze- bedacej symbolem ballady- sesję  w kieleckich plenerach

*na bazie tego ubiegłorocznego wpisu robimy FESTIWAL BALLADY jesienią 2012 > w dużej mierze wirtualny (patrz wydarznie na facebooku). Każdy może nagrać wideo z balladą w jesiennym plenerze, wstawić filmik do You Tube i w ten sposób być uczestnikiem I Festiwalu Ballady. Tu >>> naszkicowałem jego ramy (poniżej wpis CK z października 2011 r)

Ponad 10 tysięcy odsłon strony ciekawekielce.pl zobowiązuje. Do... czegoś ciekawszego. Proponuję zatem
  CK  FESTIWAL BALLADY  CK   Cykliczną, jedyną w swoim rodzaju, jesienną imprezę promującą miasto i region świętokrzyski jako miejsce mocy… muzycznej ! Dosłownie  przesiąknięte duchem ballady (tu długa lista artystów wywodzących się z naszych stron: Arianie, Bellon, Bilska, Kordeusz, Kasowski, Książek, Nowicki, Piaseczny, Poniedzielski, Restecki, Tercz, Opałko, Wołosatki…). Formuła festiwalu może objąć całą gamę ballad: od poetyckiej, przez uliczną, turystyczną, jazzową, fortepianową po rockową. Wiele jest festiwali jazzowych, bluesowych...  a tych poświęconych rodzimej balladzie BRAK ! 
              Możemy zatem stać się polską stolicą ballady !
Gdy dzień się kończy i noc zapada, wtedy przychodzi do nas ballada
O barwnym życiu nam opowiada, na wszystko radę dobrą ma
Więc gdy się bracie nic nie układa, pamiętaj zawsze, że jest ballada...  (z repertuaru Maryli Rodowicz)

      Wyobrażam to sobie tak: scena usłana jesiennymi liśćmi w żółto- czerwonych barwach Kielc. A na scenie mistrzowie ballady. Gdyby za gitarę chwycił Zbigniew Książek, Andrzej Poniedzielski,  Marek Tercz... Już by wystarczyło, ale...  Gdyby za fortepianem usiadł Włodzimierz Pawlik, a na saksofonie zagrał Włodzimierz Kiniorski, to mielibyśmy też ballady fortepianowe i jazzowe...

    W zasadzie balladowo jesteśmy regionem samowystarczalnym. Bronisław Opałko przy fortepianie poetycko, a w przebraniu Pigwy ludowo. Gospodarzami byłyby kieleckie Wołosatki - któż inny lepiej zaśpiewa ballady turystyczne ?  Problem z balladą country ? Przecież Mariola Góra (Berg) śpiewała kiedyś "Niech żyją Kielce, nic nie chcę więcej..." właśnie w tym stylu.

 Niewielu pamięta, że kultowy kielecki zespół Arianie rozpoczynał karierę od ballady jazzowej w wykonaniu Elżbiety Błach. Kielecki wątek ballady podtrzymałby też Wiesław Gołas („W Polskę idziemy…”). A reżyserem widowiska byłby Leszek Kumański, wszak karierę rozpoczynał właśnie od bardzo popularnych przed laty telewizyjnych spotkań z balladą, których tradycja upadła…
        Sponsorzy mogliby umieszczać swe reklamy m.in. na wydawanych co roku zaproszeniach- śpiewnikach oraz płytach CD lub DVD z zapisem koncertów festiwalowych, które mogą stać się pożądanym gadżetem promocyjnym.


Sprawdzając w internecie hasło „Festiwal ballady” okazuje się, że obecnie w Polsce z pojęciem tym można bezpośrednio skojarzyć tylko Europejski Festiwal Ballady na zamku w Niepołomicach. Pojawiają się też hasła typu  Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, „Festiwal Ballady Morskiej TUCHOLA”, Międzynarodowy Festiwal Bardów czy pojedyncze hasła z przed wielu lat np. „II Festiwal ballady im. L.Cohena Kraków 1991 r” czy „Festiwal Ballady INTERPRETACJE’ 87”. Tymczasem nasz festiwal bazowałby głównie na polskich balladach i wykonawcach ( może z wyjątkami dla takich nazwisk jak Brassens, Dylan, Okudżawa czy Wysocki...).

Prawdę mówiąc najbliższy rodzimej balladzie jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina"  i właśnie ta impreza organizowana w Busku jest dodatkową inspiracją. Wczoraj słuchałem w Radiu Kielce audycji Pawła Solarza z cyklu "Made in Kielce". Gościem był bard ze Starachowic, Tomasz Kordeusz. Mówiono o kondycji polskiej piosenki (jest w "poważnym odwrocie"), o niszy artystyczno- balladowej, staraniach o znalezienie przestrzeni dla tej formy kultury. Aby ożyła, obudziła się po latach zastoju, marazmu...
Właśnie po tej audycji ruszyłem rowerem, z gitarą na plecach- pojechałem robić ilustracje do tego wpisu. Gdyby okazał się on równie inspirujący...

Definicja ballady mówi, iż pierwotnie miała charakter taneczny, później fabularny. Z kolei wg. encyklopedii poezja śpiewana to nieprecyzyjnie określony gatunek muzyczny o charakterze... ballady. Jak zwał tak zwał, ale zwłaszcza jesienią chce się słuchać nastrojowych piosenek z tekstem, po polsku.

Warto nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem Literacko Muzycznym "Ballada" zrzeszającym twórców, wykonawców i sympatyków ballady, piosenki literackiej, poezji śpiewanej i tym podobnych form muzyczno-literackich. Jego celem jest popieranie, rozwijanie i upowszechnianie artystycznej twórczości balladowej. Na jego stronie czytamy:
SLM "Ballada" prowadzi m.in. działalność impresaryjną, fonograficzną, wydawniczą zarówno dla swoich członków jak i całego środowiska piosenki literackiej. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza artystów i organizatorów koncertów.   
Proszę o zweryfikowanie tego pomysłu, uderzenie w czułe struny, jeśli warto...

     Mam nadzieję, że ten wpis rozrośnie się o uwagi, komentarze i muzykę. W internecie można słuchać ballad na okrągło dzięki stronie Radia BALLADA 
Poniżej wstawiam odnośniki do teledysków z balladami, które określenie gatunku mają w tytule -  nienazwanych "po imieniu" ballad jest bardzo dużo, spróbujmy wybrać najciekawsze...

Ballada o listopadzie  w wykonaniu Starego Dobrego Małżeństwa (SDM)

Ballada o cudownych narodzinach Bolesława - Ewa Demarczyk

Ballada wagonowa - Maryla Rodowicz i jej gitarzyści

Ballada pasterska - Czerwone gitary

Ballada o kataryniarzu - zespół No To Co

W moich ramionach - Stanisław Sojka i Nick Cave

Ballada o walizce - Pod Budą ( proszę zauważyć, że na 4 zdjęciu jest... stary dworzec w Kielcach, z charakterystycznym Pomnikiem Niepodległości po lewej)
W encyklopedii czytamy, że instrumentalną wersję ballady muzycznej o budowie sonatowej, wariacyjnej stworzył Fryderyk Chopin. Zatem kolejne dwa odnośniki dotyczą ballad fortepianowych:

Ballada g- moll op.23  Fryderyka Chopina (Krystian Zimerman)

Moja ballada Krzysztofa Komedy

Ballada jazzowa w wykonaniu Milesa Davisa

Ballada o Henryku Zbójniku Orkiestra Św. Mikołaja

Ballada dla Zbyszka Cybulskiego - na fortepianie gra Jerzy Kaczmarek

Kilka polskich ballad rockowych: Wilki, Perfekt, Manaam...

Bogusław Nowicki nagrał płytę Ballady ( tu piosenka "Zaspany liryk")

Stanęła w drzwiach - Wojciech Tomaszewski

Nie uciekaj miła - Wojciech Tomaszewski i Kuba WęgrzynBallada o straszliwej rzezi - Tadeusz Chyła

Ballada o cysorzu - Zbigniew Zamachowski ( piosenka Tadeusza Chyły)

Ballada o dzikim zachodzie - Jan Kobuszewski i Wiesław Gołas, kabaret Dudek

Ballada z trupem - Bronisław Pawlik, Kabaret Starszych Panów ( na halloween ?)

Czerwona sukienka -  FISZ (ballada rapowana...)


Na koniec kilka ballad zagranicznych:

Ballad of Mary Hamilton  Joan Baez live

The Ballad of John and Yoko  The Beatles

I do it for you   Bryan Adams

Ballady Europy - fragment festiwalu, Adrianna Szeląg

A może zaniechać pomysłu pt. FESTIWAL BALLADY - niech go odkryją inni ?

Ballada pożegnalna - na do widzenia ! 

Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, udostępnij go innym klikając w ikony poniżej.  

Brak komentarzy: