Katarzyna Gärtner (z kwiatami) wśród plejady śpiewających przyjaciół >>> obejrzyj wideo (niecałe 3 minuty)
W styczniu tego roku doszczętnie spłonął świętokrzyski dom Katarzyny Gärtner, jednej z największych współczesnych kompozytorek- ponad 300 utworów wykonywanych m.in. przez Marylę Rodowicz, Annę German, Czesława Niemena czy Edytę Geppert. Wczoraj znani i lubiani artyści wystąpili w Kielcach na koncercie charytatywnym "Kasi - Przyjaciele". Kompozytorka straciła dom, a także studio nagrań, nuty, aranżacje i scenariusze programów artystycznych. Kielczanie, którzy w ubiegłym roku podjęli się opracowania biografii kompozytorki, proszą o wsparcie.. (reportaż UWAGA ! TVN- Gärtner odbudowuje się z popiołów - 11 minut)
Koncert rozpoczął kielecki zespół Pozytywka, jak widać w pozytywnych, czerwono żółtych kolorach Kielc (tu występ kolejnego kielczanina >>> wideo- Bogusław Nowicki)
... wręczył siedzącej na widowni Katarzynie bukiet kwiatów
Koncert poprowadziła dziennikarka Maria Szabłowska- tu w rozmowie ze Sławomirem Kowalewskim , który przypomniał, że właśnie Trubadurzy wystąpili 45 lat temu na tej samej scenie podczas otwarciu hali widowiskowej MOSiR w Kielcach
Na koniec 4 godzinnego koncertu Katarzyna Gärtner wraz z mężem, aktorem i reżyserem Kazimierzem Mazurem ...
...
... weszli na scenę by wspólnie z przyjaciółmi zaśpiewać piosenkę finałową
-Bardzo wszystkim dziękuję...- mówiła Kasia Gärtner
Szczęśliwa Katarzyna w towarzystwie małżeństwa Opałków...
Grono przyjaciół rozpoczęło przed rokiem pracę nad wydawnictwem biograficznym o twórczości artystycznej i osiągnięciach kompozytorskich Katarzyny Gärtner. Ma to być przegląd całego jej dorobku muzycznego, a przede wszystkim opartego na muzyce ludowej wielu regionów Polski i świata.
Niestety w czasie pożaru zniszczone zostało niemal całkowicie archiwum i wszystkie przydatne do tej pracy materiały: pamiątki rodzinne, recenzje, fotografie, nuty, nagrania, artykuły, notatki informacyjne, plakaty.
Jest zatem prośba do Państwa o pomoc w odzyskaniu lub odtworzeniu przynajmniej części dokumentów, fotografii i innych materiałów potrzebnych do skompletowania biografii. Wielu z Państwa posiada zapewne wiadomości o istnieniu takich dokumentów u swoich znajomych, rodziny, wśród fanów i zwolenników muzyki pani Katarzyny. Poszukajmy także w archiwach redakcji i innych instytucji jak np. placówki kultury, oświaty, instytuty muzyczne. przydatne będą także wszelkie wspomnienia, prywatne listy, notatki, opisy i wrażenia z koncertów, recenzje, opracowania, prace dyplomowe, albumy, fotografie, reprodukcje, plakaty, afisze, nagrania robocze lub studyjne.
Wszelkie materiały do publikacji biograficznej pod tytułem Czar Korzeni należy kierować do przewodniczącego zespołu redakcyjnego, st. kustosza muzealnego Ryszarda Zięzio na adres internetowy : ryszard.ziezio@gmail.com (ewentualnie kontakt telefoniczny +48 509 959 038). Numer konta na dobrowolne wpłaty: Katarzyna Gärtner 47 1020 1156 0000 7702 0038 2077 z dopiskiem przy adresie "biografia". Napisz proszę chociaż krótki list... (tu wideo z tą piosenką Haliny Frąckowiak)
Pomóżmy w opracowaniu portretu artystycznego Katarzyny Gärtner. Wydawnictwo pomyślane jest jako kilkutomowa całość, kompendium wiedzy o pieśni i muzyce ludowej, nowoczesnych formach aranżacji i stylizacji, z załączonymi płytami CD.
Na koniec piosenka Marka Grechuty rozpoczynająca oratorium "Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony" Katarzyny Gartner i Ernesta Bryla, poniżej wklejam mój spontaniczny wpis na Facebooku z 29 stycznia, tuż po pożarze...
Dramatyczne wydarzenia wyostrzają pamięć. Spłonął świętokrzyski dom Katarzyny Gartner... Od zawsze kojarzę ją z oratorium "Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony". Mam wrażenie, że swoimi wpisami na stronie internetowej Ernesta Bryla "wymusiłem"reedycje tej płyty na CD. Kupiłem ją kilka tygodni temu- gdy ją puszczam w gronie znajomych milkną dyskusje. Ostatnio na Trójkowym benefisie Daniela Olbrychskiego właśnie fragment tego oratorium zaśpiewał on z Marylą Rodowicz ( tu >>> archiwalne nagranie tego samego duetu z 1975 r). Z wspaniałej obsady nie ma Marka Grechuty: "Ta ziemia taka czysta, jakby umieciona skrzydłem aniołów..." Warto odtworzyć to oratorium na świętokrzyskiej ziemi np. na otwarcie mauzoleum w Michniowie. Jest to możliwe przy wsparciu Znajomych z fb. Na razie znalazłem dość amatorską, warszawską próbę.... ( >>> wideo 50 minut)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz