sobota, 2 maja 2015

Królewska korona Sandomierza w filmie TVP Kielce









     Oto jedna z najciekawszych historii naszego regionu. Równo 105 lat temu w Sandomierzu znaleziono jedyną zachowaną w całości polską średniowieczną koronę podróżną (jedną z trzech zachowanych w Europie XIV- wiecznych koron hełmowych). Nosił ją na głowie król Władysław Łokietek (1260-1333) i jego syn Kazimierz Wielki (1310-1370). Wszystkie inne polskie korony królewskie zostały zrabowane przez prusaków i przetopione- Polska jest jedynym krajem europejskim, który nie posiada insygniów swoich królów. Dziś w Sandomierzu pokazany zostanie film TVP Kielce o odnalezieniu korony. Poniżej jedyna fotorelacja z planu- tylko CiekaweKielce.pl przy tym było…

…pierwsza scena filmu według scenariusza i w reżyserii Doroty Kosierkiewicz: ogrodnik Ignacy Strugalski (zagrał go aktor Michał Pajek) kopie wiosną 1910 roku dół i przypadkowo znajduje „coś”- nie ma pojęcia co to jest…

…odkrycia dokonano właśnie tu, w zarośniętym dziś narożniku obszernego ogrodu Seminarium Duchownego przy kościele Św. Michała w Sandomierzu

…wewnątrz którego ekipa TVP Kielce kręciła kolejne sceny filmu „Sandomierz w koronie”…

…profesjonalna ekipa filmowa zadbała o wszelkie szczegóły, łącznie z dokumentacją historyczną….

…dla potrzeb filmu użyto kopii korony- oryginał jet na Wawelu. Tę koronę królowie zabierali w podróże, zapinana była na hełmie rycerskim i przeznaczona do przyjmowania hołdów poddanych, w przeciwieństwie do tej paradnej, namaszczonej świętymi olejami podczas koronacji. …

…do obrazu zrealizowanego przez Dorotę Kosierkiewicz ze zdjęciami Mateusza Śliwy i dźwiękiem Tomasza Tamborskiego (cała trójka z prawej strony) m.in. wypożyczono na jeden dzień specjalny wysięgnik do kamery…

…jak widać zdjęcia wymagały dużego poświęcenia…

…ogrodnik przekazał znalezisko księżom Pawłowi Kubickiemu (tę rolę zagrał Marcin Brykczyński, aktor Teatru im.Żeromskiego) i Janowi Gajkowskiemu (Michał Rykowski- aktor, dziennikarz TVP Kielce trzymający koronę) …

…autor tej fotorelacji (i portalu CiekaweKielce.pl) czeka na swą kolej- zagrał dwie role, o czym później…

…a kto zagrał króla Kazimierza Wielkiego, który pokochał Sandomierz i częściej bywał tylko na Wawelu?…

…jedyny i najlepszy do tej roli Marek Tercz– poeta, pieśniarz, bard, kompozytor, wielka kielecka osobowość…

…tymczasem ekipa TVP Kielce ruszyła na kolejny plan zdjęciowy…

…po przebraniu króla…

…przypudrowaniu…

…i wsadzeniu na konia…

…wraz z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej…

…ruszyliśmy do Wąwozu Królowej Jadwigi

…królewski orszak z ciężko chorym Kazimierzem Wielkim…

…według jednej z hipotez król złożył koronę w skarbcu sandomierskiej katedry jako dar wotywny błagając Boga o zdrowie w 1370 r. po wypadku podczas polowania w Przedborzu. Leciwy już monarcha złamał sobie nogę. Nigdy nie wrócił do zdrowia i zmarł w tym samym roku…

…król nie zważając na przestrogę mnicha (poznajesz?) polując 8 września, w dzień Najświętszej Marii Panny – co wiemy z kroniki Jana Długosza – dopuścił się grzechu i za to został „zrządzeniem bożym pokaran”….

…na znak pokuty i dla ocalenia życia mógł zatem złożyć w kościele królewską koronę…

…modły w kościele nie pomogły…

… zdjęcia trwały od świtu do późnej nocy, kolejną rolę prof. Mariana Morelowskiego zagrał Marcin Atłasik w scenie…

…nakręconej w kieleckim Dworku Laszczyków -te wpadające przez okna promienie światła…

…z drugiej strony wyglądały właśnie tak…

…tuż obok kieleckiej katedry, skąd ekipa filmu „Sandomierz w koronie” pojechała do królewskiego Krakowa…

…oto król Kazimierz Wielki prywatnie…

…tu księżą zastanawiają się, jak ukryć skarb, który został uznany za sensację stulecia i miał symboliczne znaczenia dla odradzającego się ruchu niepodległościowego na ziemiach polskich -fragmenty filmu zobacz >>> TUTAJ

...był to mój pierwszy film.


 Film „Sandomierz w koronie” pokazany zostanie w ramach Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych. Po jego projekcji koronę Reżysera Niezwykłego – na wzór tej odnalezionej – odbierze Krzysztof Zanussi (wcześniej otrzymali ją m.in. Kazimierz Kutz i Feliks Falk).

     Zdjęcia do filmu kręcono w sierpnia 2013 roku (o czym jest wzmianka na stronie Domu Długosza). Jesienią ubiegłego roku bez rozgłosu jednokrotnie pokazano go na kanale TVP Historia. Aż się prosi o powtórkę… Na You Tube można oglądać 6 minutowy film dokumentalny Korona sandomierska.

       Na portalu CiekaweKielce.pl tematy spoza stolicy regionu są rzadkością. Aby sprowadzić temat korony do realiów kieleckich przypomnę, że dwa lata temu, w kwietniu 2013 zaproponowałem >>> Pamiątkę z Kielc = symbol Kielc = koronę Kielc


Krzysztof Krogulec

Autor

Krzysztof Krogulec

Dziennikarz- fotoreporter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonat Kielc i regionu Świętokrzyskiego. Twórca i właściciel portalu internetowego CiekaweKielce.pl 

Brak komentarzy: