piątek, 17 lutego 2012

Ale bale, czyli Kielce w karnawale

  Brazylijska samba na kieleckim dworcu PKP (luty 2006 r)-więcej zdjęć na końcu wpisu

   Długo zwlekałem z tym wpisem- brakowało mi aktualnych zdjęć z karnawałowych szaleństw w Kielcach. Takich z przebierańcami, maskami itp. Bez nich bowiem zabawa niczym nie różni się od zwykłych tańców, praktykowanych nawet w okresie postu. W końcu sięgnąłem po stare zdjęcia z mojego ostatniego karnawału w redakcji Słowa. Tancerki samby- ubrane jedynie w pióra, koraliki i cekiny- rozgrzewał taniec, a kielczanom robiło się gorąco na sam widok skąpo odzianych, roztańczonych dziewczyn. Dziś prawdziwego karnawału w Kielcach trzeba szukać w... archiwum i muzeum ! 

 
Na pierwszy ślad autentycznego karnawału trafiłem w Muzeum Narodowym podczas prelekcji o zwyczajach zapustnych, bowiem  Z A P U S T Y  to polska nazwa karnawału.
Maski karnawałowe wiszą w Muzeum Zabawek i Zabawy...
... przypominają o słynnym karnawale weneckim
W klubie Toska były wszelkie warunki do karnawałowych szaleństw, zabolały mnie ręce od walenia w brazylijskie bębny, a tańczących jak widać...  (tu krótkie wideo: Rynek, księżyc nad KCK i wejście do Toski)
Wreszcie trafiłem na bal ! Poznajecie ? To prezydent Kielc z małżonką jako pierwsi ruszyli w tany, pociągając- dosłownie !- za sobą resztę towarzystwa....
Tu widać, że choć prezydent rządzi miastem, to prezydentem rządzi żona i to ona kieruje pociąg na właściwe tory...

... a gdy władzę oddać samym panom, to pociąg z daleka...
... pędzi i na nikogo nie czeka !
A tu w rock and rollu  zdecydowany faworyt parlamentarnego "Tańca z gwiazdami"
Przebierańców spotkałem tylko na zabawie dla dzieci zorganizowanej przez  Młodzieżowy Dom Kultury
Może z tego aniołka wyrośnie kiedyś wodzirej prawdziwych zabaw karnawałowych ?
Bale seniorów są bodaj jedynymi, gdy WSZYSCY wstają od stołów gdy tylko orkiestra zagra pierwsze takty
Na tym balu w Klubie Seniora przy al. Legionów wielu uczestników założyło maski
a zwłaszcza uczestniczki

 I to w zasadzie koniec karnawałowego wpisu. Dziewięć lat temu próbowałem po raz kolejny rozkręcić kieleckie Ale Bale (tekst z 2003 roku)- z marnym skutkiem. W archiwum Radia Kielce znalazłem audycję Marianny Karpińskiej z 1987 roku "Z wodzirejem czyli o balach w starym stylu"- opowiada wieloletni dziennikarz Waldemar Korejba (ups, Radio USUNĘŁO swoje archiwalia). W internecie spotkałem hasła typu Kicz Bal  (tu w Klubie Społem w Krakowie). Powyższe zdjęcia być może nie oddają pełni karnawału w Kielcach - na bale tylko zaglądałem, by nie przeszkadzać w zabawie, ponadto robienie zdjęć tańca jest trudne..  Wydaje mi się, że tegoroczny karnawał w Kielcach jest bezpomysłowy. Nigdzie np. nie słyszałem takich hitów, jak Tango ze scyzorykiem w zębach zespołu Mafia czy Sandomierskiego walczyka Izy Trojanowskiej.... Czy się mylę ?

  Niech żyje bal ! - śpiewa Maryla Rodowicz - Bo to życie to bal jest nad bale, drugi raz nie zaproszą nas wcale...

To może na siedząco obejrzyjmy zdjęcia z przed sześciu lat...


Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, udostępnij go innym np. klikając w ikony poniżej


Brak komentarzy: